o garfieldovy a rapu
RSS icon Email icon Home icon
 • Tvář na marsu

  Posted on Září 3rd, 2009 Garfieldarap No comments

  Kamera první evropské sondy zkoumající rudou planetu High Resolution Stereo Camera (HRSC) snímkovala oblast postupně od dubna 2004 do července 2006. Pořízení fotografií nebylo vůbec snadné, oblast byla často zahalena prachem. Dne 22.července byla konečně získaná kvalitní série fotografií této oblasti proslavené sondou Viking 1 v roce 1976. Cydonia leží na souřadnicích 40,75° severně a 350,54° východně.

  „Tvář na Marsu na snímku ze sondy Mars Express – kamera HRSC (pro zvětšení klikněte na obrázek)„Tyto fotografie z regionu Cydonia jsou opravdu velkolepé“, říká Dr Agustin Chicarro z Evropské kosmické agentury (ESA). „Ony nejen poskytnou detailní pohled na oblast tak známou fanouškům kosmických mýtů, ale také ukážou blízké záběry oblastí velkého zájmu planetologů“, dodává Chicarro. Cydonia se nachází v regionu Arabia Terra a patří k přechodovému pásmu mezi jižními vysočinami a severními rovinami Marsu. Tento přechod se vyznačuje údolími a zbytky násypů různých tvarů a velikostí. Povrch je zde těžce erodovaný.

  Poloha oblasti CydoniaJeden ze zbytku masivu se stal slavný jako „tvář na Marsu“. Poprvé byl útvar zachycen americkou sondou Viking 1 v roce 1976 a od té doby neutichají mnohdy až velmi neseriozní a šarlatánské diskuse o původu útvaru. Někteří lidé nechtěli a asi ani stále nechtějí uvěřit náhodné hře světla a stínu, kterým byl snímek zachycen a považují tuto hromadu šutrů za lidskou tvář, kterou kdysi postavili marťani. Lidská fantazie zafungovala i na okolním terénu, který byl interpretován jako pyramidy.

  Další detailnější snímky „tváře“ přinesla až sonda Mars Global Surveyor v letech 1998 a 2001. I když „tvář“ nevytvořili zelení pidimužíci, je z geologického hlediska celá oblast velmi zajímavá. Nacházíme zde zbytky násypů, které se pravděpodobně skládají ze skalnatých trosek a ledu. Také sesuvy půdy zde nejsou žádnou výjimkou.

  Tvář na Marsu na snímku ze sondy Viking 1 (25.července 1976)

  Tvář na Marsu na záběrech sondy Mars Express
  Slavný autor scifi a astronom Carl Sagan kdysi prohlásil: „Fantazie nás často přenese k světům, které jsme nikdy nenavštívili. Ale bez toho nejdeme nikam.“

  „Pyramidy“ a „tvář“ na Marsu v oblasti Cydonia. Foto: Mars Express (pro zvětšení klikněte na obrázek)


  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Comments are closed.