o garfieldovy a rapu
RSS icon Email icon Home icon
 • Simpsonovi

  Posted on Srpen 19th, 2009 Garfieldarap No comments

  Simpsonovi (angl. The Simpsons) je americký animovaný seriál vytvořený režisérem Mattem Groeningem v produkci Jamese L. Brookse pro televizi FOX.Simpsonovi jsou nejdéle vysílaným animovaným seriálem v historii americké televize, k datu 18. května 2008 má 20 sérií a 423 epizod. Poprvé se Simpsonovi na televizních obrazovkách objevili 19. dubna roku 1987, ovšem ne jako dvaadvacetiminutový seriál, ale jako dvouminutový skeč v Show Tracey Ullmanové, kterou tehdy vysílala americká televizní stanice Fox. Kresby skečů byly neumělé a celkem během tří sezón vzniklo 48 skečů.

  Poté vznikl první díl řádných dvacetiminutových epizod s názvem Vánoce u Simpsonových (angl. Simpsons Roasting on an Open Fire), seriál měl obrovský úspěch a tak byl přesunut do hlavního vysílacího času.

  Námět

  Základní koncept Simpsonů vymyslel jejich tvůrce Matt Groening během patnácti minut, kdy seděl v čekárně u producenta Jamese L. Brookse, kterému měl dát námět na animovaný seriál. Groening původně uvažoval, aby byl seriál podle jeho komiksových stripů Life in Hell, pak ho napadl námět na Simpsonovy.

  Rodina

  Při volbě jmen mnoha postav seriálu se nechal Matt Groening inspirovat svým nejbližším okolím:

  • Homer Simpson – Homer Groening (otec Matta Groeninga a jeden z jeho synů),
  • Marge Simpsonová – Margaret Groeningová (jeho matka), i když simpsonovská Marge se jmenuje Marjorie,
  • Líza Simpsonová – Lisa Groeningová (jeho sestra),
  • Maggie Simpsonová – Maggie Groeningová (další z jeho sester),
  • Bart Simpson – syn (anagram slova brat - spratek) – Bart patrně ztvárňuje Groeninga samotného.

  Základní rodinu Simpsonových tvoří rodiče Homer Simpson a Marge Simpsonová, děti Bart, Líza a Maggie, pes Spasitel a kočka Sněhulka II., která však nešťastně zemřela v díle Já, robot (15. série). Líza si našla novou kočku Sněhulku III., která se jí nešťastně utopila v akváriu, i čtvrtá Lízina kočka Coltrane zemřela, tentokrát vypadla z otevřeného okna, až pátá kočka, kterou Lízapojmenovala opět Sněhulka II. - ta jí zůstala. Další příbuzenstvo jsou sestry Marge Patty a Selma Bouvierovy, Homerův otec Abe, Homerova matka Mona Simpsonová, která je na útěku před zákonem, jeho nevlastní bratr Herbert Powell a nevlastní sestra, poprvé spatřena v epizodě Obtěžoval jsem anglickou královnu (angl. The Regina Monologues), až po postavy, které se nikdy neobjevily, pouze se o nich mluvilo. Mezi takové patří strýc Arthur či Homerův bratranec Frank, z kterého se později stala Františka, pak se dal k nějaké okultní sektě, kde mu říkají „Matka Shabooboo“.

  Místa, ve kterých se seriál odehrává jsou různorodá, nejčastěji se děj odehrává ve fiktivním městě Springfield, bydlišti většiny hlavních postav. A jak říká sám Matt Groening: I když pocházím ze Springfieldu v Illinois, název Springfield jsem zvolil proto, že je to jedno z nejčastějších jmen měst a osad v USA.

  Film

  V roce 2006 se objevily zprávy, že Matt Groening souhlasí s celovečerní verzí seriálu. Film Simpsonovi ve filmu (The Simpsons Movie), uvedený 27. července roku 2007, má charakter dílu „protaženého“ do délky filmu.

  Příběh filmu se točí kolem Homera, který zaviní největší katastrofu světa. Celý film je tvořen pomocí 2D technologie, na rozdíl od mnoha 3D animovaných filmů (ale i ve filmu je několik 3D scén, evidentně renderovaných pomocí počítače). Většina kopií filmu má v ČR český dabing, stejný jako dabing seriálu.

  Za pozornost stojí i fakt, že česky dabovaná verze filmu unikla na peer-to-peer sítě dříve než verze anglická.

  Dabing

  • Homer Simpson - v původním znění Dan Castellaneta - česky Vlastimil Bedrna (od 1. série), Vlastimil Zavřel - (od 13. série)
  • Marge Simpsonová - Julie Kavner - Jiří Lábus
  • Lisa Simpsonová - Yeardley Smith - Helena Štáchová
  • Bart Simpson - Nancy Cartwright - Martin Dejdar
  • Maggie Simpsonová - Nancy Cartwright - Helena Štáchová
  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Comments are closed.