o garfieldovy a rapu
RSS icon Email icon Home icon
 • MotoGP 09/10

  Posted on Duben 29th, 2010 Garfieldarap 2 comments
  Loňský ročník je daleko za námi, ten letošní teprve začal. Tak obě sezóny spojíme.
  MotoGP 09/10

  V herním světě si můžete být jisti spoustou věcí. Každoroční přírůstek do série MotoGP je jednou z těch největších tutovek. Capcom s draze nabytou licencí rozhodně neotálí a přináší již třetí hru z prostředí světa, kde dvě kola znamenají vše. Třetí rok po sobě můžete zahrát motocyklovou závodní hru, která se ale zase hraje jinak, než předešlé díly.

  MotoGP 09/10Loňská závodní sezóna je již trochu pasé a ta letošní teprve začala. Tvůrci se tedy rozhodli pro řešení hodné chytré horákyně, protože přicházejí se starými soupiskami, přičemž ty nadcházející by mělo být možné stáhnout z Xbox Live jakmile budou k dispozici. A prý zcela zdarma. Vzhledem k tomu, že by měly přibýt i dvě nové tratě, tak to rozhodně nezní špatně.

  Největším průšvihem MotoGP 08 byla jeho nemožná kariéra, kterou jste mohli odepsat po pátém herním roce. Je vidět, že tuto výtku si vzal někdo k srdci, protože režim kariéry je propracovaný a hráče udrží u MotoGP 09/10 dlouho. Jako v minulých ročnících začínáte jako nikdo. Takže hezky šup a vytvořit jméno, tým, zvolit si barvy motorky, kombinézy nebo helmy a hurá na trať.

  Stačí vyšší kubatura a i po malém drcnutí se válíte na zemi.

  Po tutoriálu začíná jít do tuhého, protože si začnete získávat reputaci a za první místa i nějaké ty finance. A s lepší reputací přicházejí nové nabídky od MotoGP 09/10nejrůznějších týmů. Zajímavá je i možnost vyměnit týmy během rozjeté sezóny. Zradíte Hondu, když vás láká Yamaha?

  Vše samozřejmě odstartuje v začátečnické třídě 125ccm a dvě vyšší, 250ccm a MotoGP, je potřeba nejdříve odemknout. Nová třída Moto2 přibude až se zmiňovaným stahovatelným obsahem. V režimu kariéry je pochopitelné, že nejsilnější mašiny jsou uzamčené, ale až zjistíte, že i v obyčejném turnaji a arkádě je tomu také tak, nebudete nadšeni.

  MotoGP 09/10Před každým závodem je k dispozici nastavení motorky, takže lze změnit tvrdost pneumatik, převody či citlivost brzd. Nastavenímá pak opravdu vliv na samotnou jízdu. Takže pozor, abyste vrtáním ve své mašině nastavení úplně nerozhodili.

  S prvními vítězstvími si budete moci dovolit zaměstnance. A v případě MotoGP se samozřejmě jedná o inženýry, kteří se budou starat o zlepšení vaší motorky. Jednotlivé části stroje pak budete zlepšovat po úrovních. Inženýrům prostě zadáte, kterou část motorky chcete vylepšit a na jakou úroveň a za potřebný čas se dočkáte požadovaného zlepšení. Inženýři ale nejsou jediní, kdo bude tvořit váš tým. Brzy dojde i na manažery, kteří dokážou sehnat bohaté sponzory.

  Jakmile odjezdíte kubaturu 125ccm a dostanete se k lepším strojům, je možné, že u hry strávíte hezkých pár týdnů. Že by nebylo možné si hru oblíbit, se opravdu říci nedá. A to i přes její viditelné chyby.

  Mimo kariéry je zde tradičně šampionát, arkádové ježdění a jízda na čas. MotoGP 09/10Rozpitvávat tyto režimy opravdu nemá cenu, protože nabízejí přesně to, co jejich názvy napovídají. Pokud se ale na ně vrhnete před kariérou, tak se budete muset smířit s tím, že většina motorek a jezdců bude uzamčená.

  Samotná jízda je zábavná a nelze ji nazvat jinak, než jako arkádou s prvky simulace. I když totiž v jízdním modelu naleznete prvky simulace, tak jeho základy jsou silně arkádové. Ovládání sedne do ruky již po několika minutách, i když vypilování jízdy potrvá několik hodin, či spíše dnů.

  Z vizuálního hlediska zde není moc co řešit. Průměr a šeď.

  Reálné prvky jízdy nás mile překvapily. Nesmírně důležitá je jízda ve vzduchové brázdě za protivníky, díky které lze získat cennou rychlost. Stejně tak i chování motorky při náklonech odpovídá celkem skutečnosti. Jízda na různých površích přitom taky dělá své.

  Co však vývojáři nezvládli, je kolizní model. Při jízdě v kubatuře 125ccm do sebeMotoGP 09/10můžete se soupeři neustále narážet a jediné, co se stane, je, že puknete smíchy. Stačí však vyšší kubatura a i po malém drcnutí se už válíte na zemi. Ke všemu vypadají držkopády naprosto nemožně.

  Když už jsme u nepovedeného stylu jízdy, tak kde je penalizace za prasárny na trati? Bez trestu můžete sejmout soupeře nebo vzít šikanu rovně a nic se vám nestane. Jedinou penalizací budou vteřiny, které strávíte mimo trať a které se po dokončení závodu přičtou k výslednému času.

  I soupeři si mohou dělat, co se jim zlíbí. A také to dost často provádějí. Jejich umělá inteligence je totiž až moc umělá. Mnohdy příliš riskují, nelogicky se vrhají do zatáček nebo na vás útočí jak na milence jejich ženušek. Co taktéž nepotěší, je počet kol v každém závodě. Kola se totiž jedou tři a tento počet není možné změnit.

  Pokud by pro vás byla jízda příliš obtížná nebo nemáte se závodními hrami dostatečné zkušenosti, tak přijde vhod i pomocná stopa na trati, která zobrazuje, MotoGP 09/10zda můžete jet plnou rychlostí, nebo zda máte naopak před zatáčkou přibrzdit.

  Pokud byste chtěli obdivovat svou krasojízdu, tak je k dispozici i replay, ale možná by bylo lepší, kdyby nebyl. Sice v něm lze libovolně přetáčet průběh jízdy, ale k dispozici jsou pouze dva úhly kamery. Zpoza jezdce jako při závodu a TV záběr. To je celé. Ostatně ani samotné pohledy při jízdě nejsou příliš rozmanité. Dva zpoza řidiče a jeden z jeho pohledu, který ukazuje hezká řídítka, tachometry, ale žádné ruce jezdce. Och.

  Třetí hra MotoGP, třetí vývojářské studio
  MotoGP 07 pro Xbox 360 vydávalo ještě THQ a ukutili ho, stejně jako čtyři předchozí díly, vývojáři z Climax Studios. Jakmile ale získal licenci na MotoGP Capcom, bylo jasné, že na hře bude pracovat jiné vývojářské studio. A taky, že ano. Stalo se jím italské Milestone, které má na svědomí automobilovou PC klasiku Screamer nebo licencovanou motocyklovou sériiSBK. Překvapivě ale MotoGP 09/10 dostalo opět nové vývojáře, tentokrát Monumental Games. V jejich řadách ale působí několik veteránů z Climaxu, takže se vlastně není ani čemu tolik divit.

  MotoGP 09/10K dispozici je samozřejmě i multiplayer. Bohužel je orientovaný čistě na časovou jízdu a nelze se v něm srazit se soupeři. Při kolizi jimi prostě projedete. Alespoň, že je přístupný až dvaceti hráčům najednou. Na rozdělené obrazovce si na jedné konzoli zahrají jen dva hráči. Mohou se ale rozhodnout, zda chtějí rozdělit obrazovku horizontálně, či vertikálně.

  Z vizuálního hlediska zde není moc co řešit. Průměr a šeď. To ale neplatí o stylu grafiky. Barevná paleta této stránky je na náš vkus až příliš pastelová. Vše má až nepřirozeně teplé barvy. Tribuny diváků také raději nechtějte vidět z blízka. Diváci jsou totiž ploší jako žehlicí prkna. Animace samotných jezdců také za moc nestojí, především zmiňované pády.

  Přesto všechno je MotoGP 09/10 hratelnou a po čase dobře hratelnou motocyklovou závodní eskapádou. Propracovaný režim kariéry s inženýry a manažery pobaví a vydržíte u něj. Licence také přináší své plody, ať už je řeč o Brnu, českých jezdcích Michalovi Šemberovi, Lukáši Peškovi a Karlovi Abrahamovi nebo všech tratích a týmech.

  Zbytek hry ale příliš nepotěší. Zpočátku je až příliš obsahu uzamčeno, umělá inteligence soupeřů je zvláštní, stejně jako detekce kolizí. Přesto, i vzhledem k tomu, že neexistuje konkurence se stejně silnou licencí, není MotoGP 09/10 vyloženě špatnou volbou. K dokonalosti má ale daleko.

  Hru zapůjčila firma Gamehouse.

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Comments are closed.